Ciekawe miejsca

Staw

Niedawno wyremontowany staw w Jasieniu jest głównym celem niedzielnych spacerów mieszkańców wsi bądź wycieczek rowerowych okolicznych mieszkańców. Spacerować można wzdłuż  jednego z brzegów po wyłożonym chodniku, a także nad taflą wody po drewnianej kładce. Staw jest pielęgnowany przez mieszkańców Jasienia, posiada kilka skalniaków porośniętych zielenią i kwiatami, dwie altanki oraz miejsce do robienia ognisk. Dowodem na jego piękno jest to, że o letnich porach, przy zachodzie słońca można spotkać tutaj młode pary, robiące poślubne sesje zdjęciowe.

Folwark

Z całą pewnością na największą uwagę zasługuje folwark, na który składało się około 600ha gruntu ornego, staw rybny otoczony plażą, cztery czworaki, z których zachowały się dwa. W tych czworakach mieszkali pracownicy majątku. Ważną częścią folwarku była wołownia w, której mieściło się 60 par wołów, obora ze stajnią przy której dobudowana była kuźnia i warsztat stolarsko – kołodziejski. Przy oborze znajdują się trzy silosy na kiszonkę z ruchomymi podstawami, a pod ziemią ogromne zbiorniki na gnojowicę. Zaś przy głównej drodze wjazdowej był magazyn sprzętu pożarniczego (rozebrany po wojnie), dom wagowego i waga wozowa. W domu wagowego mieszkał wagowy i obsługa wołowni. Godnym uwagi jest czterokondygnacyjny spichlerz na podpiwniczeniu, którego ściany w piwnicach mają 125cm grubości, natomiast na ostatniej kondygnacji mają około 25cm. Obok spichlerza mieścił się kurnik zabezpieczony przed lisami 2,5m płotem z siatki zakończonej trzema warstwami drutu kolczastego.
Najważniejszą częścią folwarku jest piętrowy podpiwniczony dworek ztarasem (taras obecnie nie istnieje). Izby były ogrzewane piecami wykonanymi z ozdobnych kafli. Sufity były zdobione ornamentami gipsowymi. Ważną częściom folwarku była gorzelnia, na której mieściła się wieża wodociągowa. Obok niej znajdowała się piekarnia i murowana studnia głęboka na około 40m. Woda z tej studni była doprowadzona do wszystkich zabudowań folwarku. Gorzelnia była połączona z oborą i wołownią rurociągiem na wywar gorzelniany wykorzystywany do karmienia bydła. Wozownia to część folwarku w której stały bryczki wozy itp., szopa na maszyny, w której były maszyny do młócenia zboża, suszenia siana, ciągnik Lanz Buldog (na żelaznych kołach). Ozdobna częściom folwarku był park, w którym znajdował się warzywnik i mały sad, strzelnica, kort tenisowy, alejki obsadzone różami i narcyzami oraz stawkiem do hodowli narybku. Oprócz tego w skład majątku wchodziły trzy ogromne stodoły, które były rozsiane po polach. Całe zabudowania folwarku były ogrodzone murowanym płotem z cegły.

Dom z 1903 roku z oryginalnymi planami i widokiem obecnym

Dom ten mieści się przy ulicy Wiejskiej obok kościoła. Na mapce sytuacyjnej w projekcie budynku są oznaczone drogi w oryginalnym nazewnictwie z początku XX wieku. Z mapki wynika również, że za drogą istniał wówczas tylko cmentarz na którym stała kaplica.