Trasa rowerowa

(kliknij, aby zobaczyć w pełnym rozmiarze)

Wędrówkę po Jasieniu można by rozpoczęć od przystanku PKS-u na ulicy Opolskiej. Jadąc uliczkami Ogrodową, Sadową i Sportową można podziwiać najnowszą  dzielnicę Jasienia żartobliwie zwaną przez mieszkańców „Manchatanem”.

Jadąc w kierunku Lasowic Małych ulicą Zwycięstwa po prawej stronie widzimy staw i za stawem widać dom z 1874r. (Zwycięstwa 11). Po lewej stronie widzimy OSP w Jasieniu i kolejno dom nauczyciela (początek XX wieku), szkołę podstawową (1936r), przedszkole (początek XX wieku), oraz starą szkołę (początek XVIII wieku ul. Zwycięstwa 18). Po przeciwnej stronie ulicy zobaczymy piekarnię i sklep spożywczy, w głębi widzimy stare gospodarstwo (dom z oborą, chlew ze stajnią z XIX wieku, oraz stodołę z 1924r.). Po tej samej stronie drogi pod numerem 26 zobaczymy domek wraz z zabudowaniami początku XX wieku.

(ulica Zwycięstwa)
Jadąc dalej wzdłuż drogi, aż do skrzyżowania można wjechać na ulicę „starą” Ogrodową i pod numerem 54 można obejrzeć stodołę drewnianą z XVIII wieku i chlew 1899r.

Troszeczkę dalej widzimy stodołę drewniano-murowaną z początku XIX wieku, a po przeciwnej stronie dom i oborę z tego samego okresu. Jadąc dalej wjeżdżamy na ulicę Zwycięstwa i obok budynków szkolnych dojeżdżamy do ulicy Opolskiej. Kierując się w stronę Opola po lewej stronie mijamy dworskie czworaki z połowy XIX wieku i starą wołownię z tego samego okresu. Po prawej stronie widzimy oborę (chlew XIX \ XX wiek), obok niego stoją trzy okrągłe silosy na kiszonkę. Skręcając w prawo w dróżkę wiodącą do dworu po lewej stronie widzimy willę w której mieszkał niegdyś wagowy i obsługa wołowni (początek XX wieku). Następnym widocznym obiektem jest podpiwniczony niegdyś czterokondygnacyjny spichlerz z pierwszej połowy XIX wieku, który znajduje się w rejestrze zabytków pod numerem 1723 / 66. Na wprost widzimy stary dwór z drugiej połowy XIX wieku. Przy nim po lewej stronie znajdował się wspomniany już magazyn sprzętu pożarniczego. Jadąc dalej po prawej stronie widzimy budynek starej gorzelni z drugiej połowy XIX wieku.

(Dwór, II połowa XIX wieku; Spichlerz, I połowa XIX wieku)

(Wejście do piwnicy pod spichlerzem; Gorzelnia, II połowa XIX wieku)

(Wołownia, początek XX wieku; Czworaki dworskie, połowa XIX wieku)

(Silosy oraz chlew koniec XIX wieku)
W tym miejscu znajduje się park dworski z pierwszej połowy XIX wieku. Ma on powierzchnię 0,6 ha, a został częściowo zniszczony w czasie wojny. Obecnie rośnie tam dziewięć rzadkich gatunków drzew: brzoza brodawkowata, grab pospolity, buk zwyczajny, świerk pospolity, sosna wejmutka, daglezja zielona, dąb szypułkowy, akacja biała i lipa drobno listna. W parku tym niegdyś był kort tenisowy, alejki spacerowe z marmurowymi ławkami, małymi stawami w których hodowano ozdobne ryby. Zaś w najdalej oddalonej części parku dziedzic majątku hodował daniele. Skręcając w prawo mijamy park jadąc piękną aleją kasztanową, która była drogą łączącą dwór w Jasieniu z siedzibą rodu von Blachów w Tułach.

(Park dworski, połowa XIX wieku; Kasztanówka)
Dalej tą drogą dojeżdżamy do przysiółków Wawrzyńcowskich. Po lewej stronie na skraju lasu zaczynają się tak zwane górki. Są to wydmy polodowcowe obecnie porośnięte lasami. Skręcając w prawo przed zabudowaniami drogą wiodącą wśród pól dojeżdżamy do Koloni Jasienie. Skręcając w prawo wjeżdżamy w drogę wiodącą z Bogacicy do Jasienia. Po około 100 metrach skręcamy w lewo jadąc między zabudowaniami Koloni dojeżdżamy do pierwotnego folwarku Wawrzyńcowskiego. Na wprost widzimy zabudowania: domu mieszkalnego, wielkiej obory oraz stodoły (połowa XIX wieku).

(Folwark na przysiółku Wawrzyńcowskim z XIX wieku)
Wracając tą samą drogą kierujemy się w kierunku Bażan (około 300m) i dojeżdżamy do tak zwanej Starej Opolskiej. Kierując się na południe tą drogą po lewej stronie mijamy gospodarstwa przysiółku Wawrzyńcowskiego. Jadąc dalej drogą wśród lasu widzimy gdzieniegdzie wspomniane wyżej piaszczyste górki i piękne lasy. Po około 2,8 km dojeżdżamy do rzeki Bogacicy. Będąc na moście po prawej stronie stał niegdyś drewniany młyn z murowanymi fundamentami na Stobrawej. Zostały po nim ruiny obecnie zarośnięte lasem. W rzece leżą po dzisiejszy dzień wielkie koła młyńskie. Zostały tam również stawidła. Spoglądając wzdłuż rzeki w kierunku wschodnim widzimy duże połacie łąk, które niegdyś były stawami. Na obrzeżach lasu znajdują się wały okalające te stawy.

(Kamień graniczny)
Jadąc dalej na wschód po prawej stronie mijamy szkółkę leśną i dojeżdżamy do ulicy Opolskiej. Skręcamy w prawo i tą drogą dojeżdżamy do Kopaliny. Tuż przy lesie zjeżdżamy w lewo z głównej drogi i możemy pokusić się w odszukanie dwóch mogił w lasach za Lipinami. Można tam dojechać leśną dróżką tuż przy skrzyżowaniu z drogą Opolską i drogą na Lipiny. Skręcimy w prawo jadąc prosto w kierunku Lasowic Wielkich około 1800m. Po prawej stronie drogi znajduje się jedna z mogił w odległości około 30 metrów. Wracając z powrotem ujrzymy paśnik dla zwierząt, a kierując się od paśnika na północny – zachód po około 200 m natrafimy na drugą mogiłę. Wracając z powrotem tą samą drogą dojeżdżamy do punktu wyjścia. Skręcamy w prawo drogą na wprost przejeżdżamy przez Lipiny. Tu zaczynając od numeru domu 10 widzimy dom i stajnię z XIX wieku, zabudowania gospodarcze z początku XX wieku, chlew i stodołę z początku XIX wieku. Po przeciwnej stronie drogi widzimy dom drewniany z I połowy XIX wieku i drewnianą stodołę z tego samego okresu. Jadąc dalej na wprost ukażą się zabudowania drewniane z początku XIX wieku oraz dom z początku XX wieku.

(Stodoła i dom drewniany z początku XIX wieku na Lipinach)

(Pozostałości po folwarku na Lipinach, początek XIX wieku)
Skręcając w lewo kierujemy się z powrotem do wsi, mijamy po drodze dom i zabudowania gospodarcze z połowy XIX wieku pod numerem 2. Dojeżdżając do wsi po prawej stronie drogi mijamy przysiółek Kopaczka i dojeżdżamy do kościoła (1908r.). Na prawo od kościoła stoi murowany dom z 1903r. oraz warsztat kołodziejski z lat 30. Warsztat kołodziejski powstał w miejscu starego drewnianego warsztatu. Kierując się dalej w prawo jadąc ulicą Wiejską mijamy przydrożny krzyż z roku 1898.

Po prawej stronie mijamy XIX wieczny dom będący z muru pruskiego. Dojeżdżamy do ulicy Zwycięstwa i skręcamy w lewo, mijamy gospodarstwa, a wśród nich dom i stodołę z 1912r. pod numerem 96. Następnym ważniejszym obiektem wartym uwagi jest dom i stodoła z drugiej połowy XIX wieku po numerem domu 77. Dojeżdżając do skrzyżowania skręcamy w stronę kościoła, tuż przed kościołem skręcamy w prawo. Tuż za parkingiem kościelnym widzimy  ostatnią stodołę. Niegdyś stał ich cały rząd przy ulicy Wiejskiej. Jadąc do końca tej ulicy po lewej stronie widzimy XIX wieczną karczmę wraz z jej zabudowaniami. Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się kapliczka z 1910r.

(Stara karczma, II połowa XIX wieku; Przydrożna kapliczka)
Dojeżdżamy do ulicy Opolskiej, skręcamy w prawo. Jadąc kawałek prosto po prawej stronie widzimy kuźnię z początku XX wieku. W okresie między wojennym mieściła się tam również stacja benzynowa.

Jadąc prosto po lewej stronie, widzimy ostatni z czworaków w zespole dworskim. Na tym kończymy naszą wycieczkę po Jasieniu.